Program “Mój prąd” – co warto wiedzieć?

Rządowy program mój prąd powstał, aby umożliwić uzyskanie dofinansowania na stworzenie tak zwanej mikroinstalacji fotowoltaicznej (czyli takiej, której rozmiary umożliwiają zapewnienie dostaw prądu dla jednego gospodarstwa domowego).

Jak działa program?

Rządowy program mój prąd daje możliwość uzyskania dofinansowania na stworzenie instalacji fotowoltaicznej na budynku domowym. Co istotne, wniosek obecnie może zostać złożony zarówno przez samego wnioskodawcę, jak i jego pełnomocnika – po uprzednim wypisaniu pełnomocnictwa dostępnego na stronach rządowych.

Aby pozyskać środki z rządowego programu mój prąd, konieczna jest rezygnacja z jakichkolwiek innych źródeł pozyskania środków na fotowoltaikę: nieoprocentowanych kredytów, środków gminnych i innych tego typu.

Wniosek o świadczenie można złożyć osobiście lub online. W każdym wypadku konieczne jest wypełnienie dokumentacji zgodnie ze stanem faktycznym (tj. podanie rzeczywistej mocy paneli itd.).

Zmiany w instalacji

Po uzyskaniu dofinansowania, świadczeniobiorca zobowiązuje się do utrzymania przez okres minimalny 3 lat instalacji na domu. Nie oznacza to jednak, że nie można w żaden sposób ingerować w nią czy poddawać modyfikacjom.

W razie zbycia domu – nie ma konieczności zwrotu środków, jeśli tylko nowy właściciel zgodzi się na przepisanie prawa do fotowoltaiki na niego i sam będzie użytkował ją aż do upływu niezbędnego, 3-letniego okresu. W takiej sytuacji żadne środki nie zostaną zabrane.

Jeżeli natomiast planujemy rozbudowę istniejącej fotowoltaiki stworzonej z pomocą rządowego programu mój prąd, również można tego dokonać, jednak pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim – konieczne jest zapewnienie trwałości już istniejących elementów (nie można ich demontować).

Dofinansowanie – jak je uzyskać?

Aby pozyskać środki z rządowego programu, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Co istotne, dokumentacja jest związana z nieruchomością, a nie jej właścicielem. W praktyce oznacza to, że możliwe jest złożenie więcej niż jednego wniosku przez tę samą osobę.

Taka sytuacja wchodzi w rachubę, gdy podmiot fizyczny jest posiadaczem więcej niż jednego budynku i chciałby uzyskać dofinansowanie dla każdego z nich osobno.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

scroll to top