W pomieszczeniach użyteczności publicznej oświetlenie awaryjne odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego też warto dowiedzieć się o nim nieco więcej. Mowa tutaj oczywiście o oświetleniu, które wykorzystywane jest podczas awarii zasilania elektrycznego.
Co warto wiedzieć?
Oprawa awaryjna wykorzystuje zasilanie pochodzące z niezależnego źródła. Podstawowym zadaniem oświetlenia awaryjnego jest oczywiście oświetlenie drogi do wyjścia z budynku w momencie, gdy dojdzie do awarii oświetlenia podstawowego.
Zgodnie z przyjętymi normami, to oświetlenia awaryjnego można zaliczyć oświetlenie ewakuacyjne i oświetlenie zapasowe. Jeżeli chodzi o oświetlenie ewakuacyjne, to możemy zaliczyć do niego z kolei oświetlenie drogi ewakuacyjnej i oświetlenie strefy otwartej. Nie można zapominać również o oświetlenie strefy wysokiego ryzyka, które znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa.
Czym wyróżnia się oświetlenie drogi ewakuacyjnej i oświetlenie strefy otwartej?
Profesjonalne oświetlenie drogi ewakuacyjnej jak sama nazwa wskazuje ma umożliwić bezpieczne wyjście z pomieszczeń, które objęte są awarią głównego zasilania. Oświetlenie drogi ewakuacyjnej umożliwia także bezproblemowe zlokalizowanie sprzętu pożarowego.
Oświetlenie strefy otwartej ma z kolei na celu zapobiegać pojawieniu się paniki i umożliwić spokojne opuszczenie budynku. Oświetlenie tego typu najczęściej montowane jest w pomieszczeniach o nieokreślonych drogach ewakuacyjnych.
Oświetlenie strefy wysokiego ryzyka – co trzeba wiedzieć?
Oświetlenie strefy wysokiego ryzyka znacząco zwiększa bezpieczeństwo osób, które znajdują się w niebezpiecznej sytuacji. Według wytycznych w strefach wysokiego ryzyka natężenie oświetlenia awaryjnego nie powinno być mniejsze niż 15 lx.
Ogromną rolę odgrywa nie tylko moc oświetlenia awaryjnego, ale również maksymalny okres pracy oświetlenia, które jest niezbędne do bezpiecznego zakończenia działań. Jeżeli chodzi o energooszczędność, to zdecydowanie najlepszym wyborem jest oświetlenie LED. Jest ono bardzo przyjazne nie tylko dla portfela, ale również dla środowiska.