Ciągły i niezwykle dynamiczny rozwój przemysłu, a także rosnące wymagania rynku wymagają wprowadzania coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań. Automatyka przemysłowa to między innymi nowoczesne programy umożliwiające sprawne działanie przedsiębiorstwa.
Czym jest programowanie PLC?
PLC czyli “Programmable Logic Controller” to nic innego jak specjalne urządzenie, którego zadaniem jest kompleksowa kontrola procesów wykonywanych przez daną maszynę. PLC nie tylko steruje danym urządzaniem, ale także odpowiada za rozwiązywanie potencjalnych błędów, stanowiąc swoiste centrum dowodzenia.
Działanie sterowników PLC opiera się na specjalnie opracowanym programie, bazującym na sygnałach dostarczonych z urządzenia. Podstawowym zadaniem programowania PLC jest tworzenie odpowiednio dobranych algorytmów umożliwiających poprawne funkcjonowanie maszyny.
Czym zajmuje się programista PLC?
Głównym zadaniem programistów PLC jest tworzenie programów sterujących zarówno dla pojedynczych maszyn, jak i całych systemów. Działania te mają prowadzić do automatyzacji i optymalizacji procesów, minimalizując konieczność ingerencji ludzkiej w proces funkcjonowania maszyn.
Poza tym specjaliści od programowania PLC zajmują się także diagnostyką błędów pojawiających się po zaimplementowaniu danego systemu. Do ich zadań należy również przeprowadzanie regularnych kontroli jakości działania systemu i wyłapywanie potencjalnych zagrożeń. Dobry programista powinien być otwarty na potrzeby klienta, dopasowując rodzaj zastosowanych rozwiązań do specyfiki i indywidulanych wymagań firmy.
Zalety stosowania programowania PLC?
Wśród zalet płynących z zastosowania sterowników PLC można wyróżnić między innymi sporą automatyzację, która ma ogromny wpływ na wzrost efektywności przedsiębiorstwa. Dodatkowo programowanie PLC zapewnia niezawodność i wysoką wydajność maszyn, niemożliwą do uzyskania w tradycyjnych, niezautomatyzowanych warunkach.
Wynikiem zastosowania nowoczesnych rozwiązań jest również spadek kosztów utrzymania przedsiębiorstwa, a także możliwość systematycznego zwiększania produkcji. Bezawaryjność maszyn, a tym samym terminowa realizacja zleceń przyczynia się również do wzrostu renomy przedsiębiorstwa i ułatwia pozyskiwanie nowych kontrahentów.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.