RFID jest skrótem pochodzącym z języka angielskiego od Radio Frequency Identification i jest to alternatywa dla kodów kreskowych. Z racji wykorzystywania fal radiowych jest ona znacznie szybsza i nowocześniejsza. Staje się coraz bardziej popularna i cały czas się rozwija. Jakie ma wady i zalety?
Technologia RFID
Dzięki tej technologii mamy możliwość bezprzewodowej identyfikacji przedmiotów lub osób przy użyciu fal radiowych. Pierwsze próby użycia tego systemu zostały podjęte już w latach 70. XX wieku.
Na towarze umieszcza się chip, na którym zapisane są istotne informacje dotyczące danego produktu. Za pomocą fal radiowych możemy w szybki i prosty sposób odczytać te dane nawet z odległości 20 metrów. Odbiorniki działają na trzech częstotliwościach, niskiej, wysokiej i ultra wysokiej.
Zalety technologii Radio Frequency Identification
Przy pomocy systemu RFID możemy równocześnie identyfikować różne znaczniki. Najlepiej sprawdza się Technologia rfid w logistyce i transporcie, gdzie weryfikacja towarów jest codziennością i żmudną pracą.
Stosując RFID, inwentaryzacja nawet w największym zakładzie przemysłowym przebiega w kilkanaście minut. Nie musimy kierować czytnika bezpośrednio na kod, gdyż odczyt danych odbywa się z odległości. W zależności od użytego znacznika może to być odległość od 1 metra do nawet 20 metrów. Znaczniki są wytrzymałe i charakteryzują się wysoką żywotnością. Mogą być stosowane w różnych warunkach i w wielu dziedzinach życia.
Wady technologii RFID
Jak każda nowoczesna technologi i ta ma kilka wad. Jedną z nich jest obowiązek szyfrowania danych. Pobór informacji odbywa się poprzez fale radiowe, dlatego jest łatwy dostęp do tych danych. Jeśli zapisujemy wrażliwe informacje, to muszą one zostać odpowiednio zabezpieczone.
Jest to również technologia droższa niż kody kreskowe, ponieważ jest nowocześniejsza. Jednak warto w nią zainwestować, gdyż zaoszczędzony dzięki niej czas można przeznaczyć na generowanie zysków. Wybudowanie i wdrożenie systemu RFID wymaga specjalistycznej wiedzy.