Domowe instalacje elektryczne złożone są z wielu obwodów, poprowadzonych równolegle w ścianach i innych przegrodach domowych. Każdy z obwodów, zgodnie z obowiązującymi przepisami, powinien być zabezpieczony odrębnym bezpiecznikiem. Dawniej w tym celu wykorzystywano jednorazowe bezpieczniki topikowe, które po przepaleniu należało wymienić i wyrzucić. Obecnie stosowane są o wiele skuteczniejsze i wygodne w użytkowaniu bezpieczniki automatyczne.
Automatyka na straży bezpieczeństwa
Nie trzeba się zbyt długo zastanawiać nad tym zagadnieniem, żeby dojść do wniosku, że bezpieczniki elektryczne są podstawowym elementem zabezpieczającym domowe instalacje elektryczne przed ich uszkodzeniem, zniszczeniem lub nawet samozapłonem i pożarem całego budynku. Gdyby nie bezpieczniki elektryczne to nie można by było mówić o bezpiecznym użytkowaniu domowej instalacji elektrycznej.
Bezpiecznik automatyczny ma bardzo szerokie zastosowanie. Może z powodzeniem stanowić element domowej tablicy rozdzielczej, jak również stanowić bezpośrednie zabezpieczenie samoistnego urządzenia. Bez względu na sposób wykorzystania jego podstawową zaleta jest jego powtarzalność, a więc wielokrotność użytkowania. Trzeba naprawdę bardzo poważnego przeciążenia danego obwodu elektrycznego aby bezpiecznik automatyczny uległ uszkodzeniu.
Dwie opcje – gorsza i lepsza
Przyczyny mogą być zasadniczo dwie – pierwszą jest przerwa w dostawach prądu, wynikająca z wini zakładu energetycznego. Wtedy nie pozostaje nic innego jak chwycić za telefon i wykręcić numer telefonu do zakładu energetycznego w celu wyjaśnienia sytuacji i zgłoszenia awarii. Zazwyczaj nie mija wiele czasu nim usterka zostanie usunięta, a prąd zacznie znów płynąć.
Przyczyną zgaśnięcia światła może być jednakże także usterka, zaistniała w domowej instalacji elektrycznej. Wtedy nie pozostaje nic innego jak ruszyć do skrzynki rozdzielczej domowej instalacji elektrycznej, aby sprawdzić czy wina leży po stronie domowych bezpieczników. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca to można bezpieczniki elektryczne przeklinać. Nie można jednakże zapominać, że – zgodnie zresztą ze swoją nazwą – mają one za zadanie zabezpieczyć domowników przed porażeniem prądem lub tez przed przeciążeniem instalacji elektrycznej i pożarem.
Wkręcane bezpieczniki przeszłością
Dawniej bezpieczniki elektryczne, oparte o umieszczony wewnątrz element topliwy, były jednorazowego użytku. Obecnie w nowych instalacjach elektrycznych już się ich nie wykorzystuje – ich miejsce zajęły bezpieczniki automatyczne. Zgodnie ze swoja nazwa bezpiecznik automatyczny samoczynnie wyłącza przepływ prądu w danym obwodzie, pozwalając jednocześnie na jego ponowne załączenie poprzez przesunięcie przełącznika na bezpieczniku.
Bezpieczniki automatyczne mają więc formę wielorazową, przez co są o wiele bardziej niezawodne i uniwersalne niż ich topikowe odpowiedniki. Bezpiecznik automatyczny, o mocy odpowiednio dobranej do danego typu obwodu, w skuteczny sposób zabezpieczy tak użytkowników, jak i urządzenia elektryczna, a także całe obwody elektryczne przed ich niekontrolowanym uszkodzeniem, bądź porażeniem.