Sterowniki PLC to stosunkowo proste urządzenia, które jednak pełnią wyjątkowo ważną funkcję w konstrukcji maszyn, które wykorzystywane są w przemyśle na całym świecie. Sterownik tego rodzaju jest mózgiem maszyny, w której jest używany. Jego zadaniem jest kontrola pracy urządzenia i korygowanie błędów w jego działaniu.
Sterowniki PLC – co należy wiedzieć na ich temat?
Sterowniki PLC to bardzo proste komputery, których zadaniem jest sekwencyjne sterownia urządzeniami, do których są podłączone. Sterownik taki odbiera dane (z urządzenia i spoza niego) i na tej podstawie podejmuje decyzje o uruchomieniu bądź wyłączeniu poszczególnych układów składających się na dane urządzenie.
Zasadniczo wydaje się to dość proste. Należy jednak pamiętać, że wiele współcześnie wykorzystywanych w przemyśle maszyn to urządzenia o niezwykle wysokim stopniu komplikacji, które muszą reagować na zmieniającą się sytuację i składają się z wielu, związanych ze sobą układów. Programowanie sterowników PLC jest więc zadaniem niełatwym, które wymaga dużej wiedzy i umiejętności.
Gdzie używa się sterowników PLC?
Sterowniki PLC są w dzisiejszych czasach praktycznie wszechobecne. Generalnie wykorzystuje się je w różnego rodzaju i przeznaczenia urządzeniach. Znajdują zastosowanie w przemyśle, lekkiej produkcji i przyrządach pomiarowych. Ogólnie mówiąc, używane są wszędzie tam, gdzie stosuje się urządzenia, które muszą różnie reagować w zależności od zmieniającej się sytuacji.
Sterowniki takie mogą działać w różnym środowisku. Wiele zależy od producenta danego urządzenia i jego przeznaczenia. Od specjalistów zajmujących się programowaniem sterowników PLC wymaga się często dość specjalistycznej wiedzy, nieraz daleko wykraczającej poza to, co zazwyczaj związane jest z klasycznym programowaniem.
Programowanie sterowników PLC – kto się tym zajmuje?
Jak już wspomniano, do programowania sterowników PLC, czyli pisania przeznaczonych dla nich algorytmów potrzebna jest duża wiedza i konkretne umiejętności. Zajmują się tym więc doświadczeni fachowcy. Podstawą jest tu posiadania umiejętności programistycznych.
Zdecydowanie jednak same takie umiejętności nie są wystarczające. Dlatego też organizuje się złożone kursy programowania sterowników PLC przeznaczone dla programistów na różnych poziomie zaawansowania.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.