Mimo że nauka pisania przekonującego CV zazwyczaj odbywa się już podczas szkolnych zajęć, to w rzeczywistości na tym etapie życia mało kto zwraca na te zasady szczególną uwagę. O tym, co powinno znaleźć się w CV zaczynamy się zastanawiać dopiero w momencie, kiedy chcemy je napisać. Dlatego warto poznać kilka zasad, które ułatwiają ten proces.
Zawód i doświadczenie
Pracodawca, który przeprowadza rekrutację, często zwraca największą uwagę na zawód danej osoby oraz na jej dotychczasowe doświadczenie. Z tego powodu warto dokładnie przeanalizować swoją historię zawodową i wypisać wszystkie istotne informacje na kartce. Kolejnym krokiem powinno być wybranie tylko tych prac, które mogłyby się wydać nowemu pracodawcy ciekawe.
To mit, że im więcej wymienionych zawodów w CV, tym większe szanse na dostanie pracy. Coraz więcej osób zwraca uwagę nie na ilość, ale na jakość. Dlatego idealne cv powinno przede wszystkim zawierać informacje dobrane do wymagań przedstawionych w ofercie. Dzięki temu cały dokument będzie bardziej przejrzysty, a pracodawca będzie miał wrażenie, że jesteś osobą konkretną, która dokładnie wie, czego chce.
Edukacja i szkolenia
Podczas pisania CV warto pamiętać, że nie jest to spis wszystkich etapów edukacji. Pracodawcy w zupełności wystarczy informacja o skończonej szkole średniej lub wyższej. Wymienianie w tym dokumencie szkół podstawowych sprawi jedynie, że CV będzie dużo mniej czytelne i znalezienie informacji, które rzeczywiście byłyby ważne, będzie bardzo trudne.
Idealne CV powinno pokazywać, że cały czas chcesz rozwijać swoje umiejętności. Dlatego zawsze warto brać udział w różnych kursach albo szkoleniach podnoszących kwalifikacje. Tego typu elementy bardzo dobrze wyglądają w CV i pozwalają myśleć, że jesteś osobą, która nie chce stać w miejscu.
Osiągnięcia oraz podsumowanie
Tworzenie CV jest także świetną okazją, aby pomyśleć o swoich największych sukcesach. Pracodawcy szukają osób, które będą się wyróżniać na tle innych kandydatów, dlatego różne osiągnięcia sprawiają, że masz zdecydowanie większe szanse na powodzenie w rekrutacji. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób opisać swoje sukcesy, by brzmiały bardziej przekonująco. Dobrym pomysłem jest między innymi pokazanie korzyści, które odniosła firma za sprawą Twoich osiągnięć. Mogą to być na przykład dodatkowe fundusze od sponsorów albo kilku nowych klientów.
Warto też uzupełnić swoje CV o dobrze napisane podsumowanie. W tym elemencie powinny znaleźć się najważniejsze informacje, które pokazują, jaką osobą i pracownikiem jesteś. Możesz wspomnieć o tym, co jest dla Ciebie szczególnie ważne w pracy oraz jakie są Twoje największe zalety.