Dynamiczny rozwój branży logistycznej i przedsiębiorstw wymusza konieczność szybkiego uzyskiwania kompletnych danych, skrócenia czasu poszczególnych operacji logistycznych, oszczędności pieniędzy. W usprawnianiu wspomnianych procesów dużą pomocą okazują się być technologie automatycznej identyfikacji.
Co to jest technologia rfid?
Technologia rfid to system, który bezprzewodowo i w ułamku sekundy rozpoznaje obiekty oznakowane mikroskopijnym mikroprocesorem. Zasada działania jest bardzo prosta – czytnik wysyła sygnał radiowy na danym obszarze, a antena odpowiada mu swoim sygnałem. Technologię tęopatentował w 1973 roku amerykański wynalazca Mario Cardullo. Jego urządzenie – pasywny transponder radiowy – miało być wykorzystywane przy pobieraniu opłat autostradowych, a także podczas identyfikacji pojazdów.
Jakie korzyści przynosi stosowanie technologii rfid?
Stosowanie technologii rfid oznacza dla danego przedsiębiorstwa przede wszystkim dużą oszczędność czasu. Operacja zbierania danych przez czytnik, np. podczas przyjmowania palety z towarem na magazyn, trwa naprawdę krótko w porównaniu z tym ile czasu potrzebuje pracownik magazynu, by paletę rozładować, zdjąć poszczególne opakowania, policzyć je i z powrotem na palecie ustawić.
Technologia rfid umożliwia też zebranie danych bez rozpakowania paczki. Po drugie technologia rfid pozwala na wyeliminowanie błędów – każdy towar ma przypisany unikalny numer – pobrane przez czytnik dane są rzetelne. A to oznacza kolejną korzyść – pełną kontrolę i wiedzę na temat przyjmowanego towaru czy zwracanych opakowań. Wiele przedsiębiorstw wykorzystuje tę technologię do identyfikacji pracowników i ewidencji jego pracy. Wszędzie tam, gdzie stosowanie tradycyjnych kart z kodem kreskowym nie jest możliwe, to technologia rfid pozwala na automatyczną identyfikację wchodzącego lub wychodzącego pracownika. Wprowadzenie i wdrożenie technologii do danego przedsiębiorstwa nie jest tanią operacją. Jednak korzyści jakie daje, możliwości, gdzie można technologię jeszcze wykorzystać, sprawiają, że wydatek z pewnością się opłaci i szybko zwróci.
Nowinki techniczne a rozwój
Wszelkie nowinki techniczne, które usprawniają funkcjonowanie przedsiębiorstwa, które pozwalają zaoszczędzić czas, zwiększyć przepływ informacji, a przy tym wszystkim wyeliminować błędy, znajdują szerokie zastosowanie. Nic dziwnego – pozwalają przedsiębiorcy zaoferować klientom lepsze usługi i być bardziej konkurencyjnym.